Právo a dane Účtovníctvo Krypto

Zamestnanecké akcie a opcie (ESOP) v slovenských firmách

Dni
Hodín
Minút
Sekúnd

Miesto podujatia: Hub Hub, Twin City C, Mlynské nivy 16, 811 09 Bratislava

Iba prezenčne

KONFERENCIA ESOP 2023

Informácie ku konferencii

O konferencii

Plány vydávania zamestnaneckých akcií a podielov (employee stock option plan alebo skrátene „ESOP“) sa za posledné roky stali štandardom aj v slovenských firmách. A to nielen v startupoch, ale aj vo väčších a ziskových spoločnostiach. Keďže nízka miera nezamestnanosti a s tým súvisiaca situácia trhu práce ešte zintenzívnila boj o top ľudí na trhu, ponúknutie podielov na firme je tak často skloňovanou podmienkou nielen na manažérskych pozíciách.

Cieľom našej konferencie špeciálne venovanej ESOPom je zrozumiteľnou formou ukázať best practices jednotlivých typov takýchto štruktúr. A to z hľadiska ekonomického a psychologického nastavenia v rámci firmy ako aj paralelného právneho a daňového štrukturovania (daňovej optimalizácie).

Konferencia tak má za cieľ plnohodnotne ukázať komplexný a praktický pohľad na jednotlivé variability participácie zamestnancov/kontraktov na ziskoch/tržbách/exitoch spoločností. Ako sa v praxi riešia bad leaver/good leaver situácie, ako nastaviť pre majiteľov firiem právne zabezpečenia, kde je dnes trh a best practices slovenských firiem, čo sa očakáva a aké sú trendy zo zahraničia?

PREDNÁŠAJÚCI
Partner Highgate Group
Peter Varga

Peter je spoluzakladateľ butikovej poradenskej skupiny Highgate Group. Predtým pracoval v pobočke medzinárodnej advokátskej kancelárie 大成 Dentons v Bratislave, kde sa venoval predovšetkým cezhraničnému financovaniu a medzinárodnému daňovému právu. Pracoval tiež na druhom historickom cezhraničnom IPO na Slovensku. Peter sa v rámci poradenstva venuje predovšetkým finančnej regulácií a nastavovaniu daňových a právnych štruktúr pre slovenských a zahraničných klientov, vrátane ESOP štruktúr. Peter je tiež poradcom viacerých štátnych orgánov, pričom sčasti participoval aj na novele zákona o dani z príjmov regulujúcej ESOP.

in

Partner Highgate Group
Tomáš Demo

Tomáš je spoluzakladateľ poradenskej skupiny Highgate Group poskytujúcej komplexné poradenstvo pre právo, dane a účtovníctvo pod jednou strechou. Predtým pôsobil v pobočke medzinárodnej advokátskej kancelárie Allen & Overy v Bratislave, kde sa venoval predovšetkým cezhraničným M&A transakciám a korporátnemu právu. Tomáš sa primárne zameriava na startup právo, venture kapitálové a M&A transakcie, právo obchodných spoločností a korporátne nastavenie lokálnych aj cezhraničných ESOP štruktúr. Tomáš riadil tím Highgate Group pri založením prvého Európskeho venture capital fondu s označením EuVECA v krajinách V4.

in

Managing partner
Daniel Gašpar

Daniel je managing partner v najznámejšej slovenskej investičnej platforme Crowdberry. Zameriava sa aj na investície rastového kapitálu pre SME. Do Crowdberry priniesol viac ako 15-ročné skúsenosti z priemyslu, akvizičného poradenstva a investičného bankovníctva z domova i zo zahraničia. Pôsobil v NIBC banke v Nemecku, v investičnej banke Kaufman Bros v New Yorku a tiež v spoločnostiach Daimler AG a BASF AG. Na Slovensku spoluzakladal poradenskú investičnú spoločnosť EWAMCo.

in

CEO Dedoles
Ján Cifra

Ján je CEO spoločnosti Dedoles. Predtým pôsobil ako CEO WebSupportu, najväčšej hostingovej spoločnosti na Slovensku a Managing Director CEE regiónu v Loopia Group. Má široký záber z oblasti startupov, technologických firiem a biznisu. 4 roky pracoval ako Head of Business Development pre Piano a radil rôznorodým startupom a podnikateľom. Predtým bol riaditeľom bankovej divízie v spoločnosti Axasoft a pôsobil v nadnárodnej spoločnosti Infineon Technologies ako developer, projektový manažér a manažér aplikačných platforiem. Počas štúdia MBA na prestížnej Vlerick Business School v Belgicku pracoval na projektoch pre startupy v Londýne, či radil ING Belgium v oblasti near-shoring.

in

Managing partner
Miroslav Mulica

Miroslav bol 9 rokov členom tímu M&A poradenstva medzinárodnej siete KPMG na Slovensku, kde sa primárne zameriaval na poradenstvo v M&A transakciách v širokej sfére sektorov. Zároveň Miroslav pôsobil ako vedúci oddelenia pre podnikové oceňovanie a finančné modelovanie KPMG Slovensko. Následne Miroslav založil Axelero Capital Advisors, ktorá sa zameriava najmä na transakčné poradenstvo a ohodnocovanie spoločností. Do portfólia služieb patrí aj poradenstvo pri komerčnom nastavovaní ESOP schém, najmä nastavovanie komerčných parametrov či ohodnocovanie predmetných spoločností. V doterajšej praxi Miroslav pomohol nastaviť takéto štruktúry pre spoločnosti najmä v oblasti e-commerce, profesionálnych služieb či zdravotníctve.

in

Harmonogram
21. 06. 2023
8:30 - 9:00
30 min
Registrácia

Miesto: Hub Hub, Twin City C, Mlynské nivy 16, 811 09 Bratislava

9:00 - 10:00
1 hod
Ako nastaviť efektívny a fungujúci ESOP v slovenskej firme

Prednášajúci: Peter Varga, Tomáš Demo, Miroslav Mulica

Aké sú najpoužívanejšie typy zamestnaneckých podielov v slovenských firmách?

Aké daňové implikácie prináša ostrý vs. tieňový zamestnanecký podiel pre firmu aj zamestnanca? A aké daňové zmeny (a možnosti) prináša novela zákona o dani z príjmov?

Je možné tieto daňové implikácie legálnou cestou minimalizovať alebo sa im vyhnúť? Ktoré formy podielov sú výhodnejšie?

Dáva zmysel používanie samostatných ESOP spoločností z praktického, právneho ako aj daňového hľadiska?

Ako fungujú iné „neštandardné“ typy odmeňovania? (airdrops, iné krypto aktíva, zálohy na mzdu)

Koľko stojí a ako dlho trvá nastavenie ESOP štruktúry vo firme?

Prístupy k ohodnoteniu spoločnosti pri vydaní ESOP, plus praktické skúsenosti.

10:00 - 10:15
15 min
Prestávka
10:15 - 11:15
1 hod
Aktuálne trendy a prístupy pri vydávaní zamestnaneckých akcií

Prednášajúci: Peter Varga, Tomáš Demo, Daniel Gašpar

Požiadavky investorov, kupujúcich, majiteľov firiem a zamestnancov – best practices

Bezodplatné vydávanie vs. odkupovanie podielov zamestnancami

Vesting a KPI podmienky pre nadobudnutie podielov

Good Leaver a Bad Leaver odchody zamestnancov

Prístupy k manažérskym a zamestnaneckým opčným plánom

Porovnanie prístupov k ESOP podmienkam v slovenských, českých a US firmách a zahraničné trendy

11:15 - 11:30
15 min
Prestávka
11:30 - 12:30
1 hod
Panelová diskusia s hosťami

Prednášajúci: Ján Cifra, Daniel Gašpar

Ako sa na zavedenie ESOPu vo firme pozerá investor?

Zvyšujú ESOPy výkonnosť ľudí?

Aké formy akcií ponúkajú slovenské spoločnosti svojim zamestnancom?

Aké sú manažérske skúsenosti s bad leaver situáciami, ako to riešiť a preventívne nastavovať?

Majú mať zamestnanci iba podiel na zisku (exite), alebo tiež podieľať sa na rozhodovaní o spoločnosti?

✓ Skúsenosti zo slovenských firiem

LÍSTOK
Štandard
60 Eur
Zamestnanecké akcie a opcie (ESOP) v slovenských firmách
- iba prezenčne
NAŠE POSLEDNÉ KONFERENCIE
NAŠI KLIENTI

Dlhodobo spokojní klienti na prvom mieste.

HighGate Group je na Slovensku absolútnym unikátom. Naše komplexné poradenstvo a služby v rôznych odvetviach nám umožňujú prinášať našim klientom bezkonkurenčné výsledky.